Nejlevnější havarijní pojištění v roce 2024 – kalkulačka a srovnání

Povinné ručení je dáno zákonem a musí ho mít všechna auta (nebo jiná vozidla), která chtějí vyjet na silnici. Havarijní pojištění je už dobrovolné. Hlavní rozdíl je v tom, že havarijní pojištění pokryje škody na vašem autě (jiném vozidle). V naší kalkulačce najdete srovnání těch nejvýhodnějších nabídek na havarijní pojištění v roce 2021.
Zatímco povinné ručení, vás při havárii (dopravní nehodě), chrání před škodami, které způsobíte vy, ostatním účastníkům nehody, havarijní pojištění vás ochrání před škodami na vašem autě.

Havarijní pojištění vás navíc může zachránit i v jiných případech. Při nějaké přírodní katastrofě (živelní pohromě, jako např. povodeň), při krádeži auta, vandalismu a i v jiných případech.

Povinné vs. havarijní pojištění – v čem je rozdíl?

Povinné ručení je dáno zákonem, a je „prostě povinné“. Povinné ručení (pojištění odpovědnosti za provoz vozidla na pozemní komunikaci), musí být sjednáno pro každé auto, motorku, užitkové vozidlo apod., jinak s ním „nesmíte na silnici.

Havarijní pojištění je naopak nepovinné (i když silně doporučené). Platí se z něj škody na vašem vozidle.

Kalkulačka: Nejlevnější havarijní pojištění v roce 2024

V naší kalkulačce si můžete sami spočítat a porovnat, která nabídka je pro vás a vaše auto (nebo jiné vozidlo) ta nejlevnější, nebo ta nejvýhodnější. Pojištění, které by se vám líbilo, si pak můžete i velmi jednoduše sjednat online.


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

K čemu je dobré povinné ručení?

Povinné ručení je určeno k tomu, aby z něj byly zaplaceny škody (na zdraví nebo na majetku), které byste případně způsobili při nehodě.

Povinné ručení má zákonem stanovený určitý minimální limit (sjednat si ale můžete i vyšší). Z povinného ručení se ale nehradí škody na vašem vozidle (které jste si sami způsobili). Pokud naopak škodu způsobí někdo jiný, pak se to zaplatí z jeho povinného ručení.

I povinné ruční může obsahovat různé doplňkové služby – asistenční službu, odtah v případě nehody či havárie zdarma, apod.

K čemu je dobré havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je něco jiného. Z „havarijka“ se platí škody na vašem vozidle (autě, motorce apod.). Kromě toho ale havarijní pojištění může pokrýt i další škody. Například pokud dojde k nějaké přírodní pohromě – kroupy, přívalové deště, povodně, silný vítr apod.

Havarijní pojištění může pokrýt i náhodné škody (vandalismus, prasklé auto sklo, apod.). Může se vztahovat i na případy krádeže (odcizení) vozidla, nebo jeho neoprávněné použití.

Havarijní pojištění je tak ideálním doplňkem k povinnému ručení. Záleží pak na vás, jak široké „krytí“ od havarijního pojištění očekáváte. Od toho se pak odvíjí cena.

Kolik stojí minimální havarijní pojištění?

Srovnávat havarijní pojištění, je poměrné složité. U povinného ručení je to poměrně jednoduché. Tam jsou zákonem definovány základní (minimální) pojistné limity, a tak je z čeho vycházet.

U havarijního pojištění je to složitější. Na výslednou cenu má vliv řada různých faktorů:

  • Typ vozidla, stáří auta, jeho celková cena
  • Velkou roli hraje míra spoluúčasti (nakolik se budete podílet na úhradě vzniklé škody, čím vyšší spoluúčast, tím nižší je výsledná cena)
  • Rychlost likvidace pojistné události
  • Doplňkové a asistenční služby

Velmi zjednodušeně se dá říci, že havarijní pojištění může být velmi „bohaté“ (široký okruh pokrytých rizik, doplňkové služby navíc atd.), nebo i velmi „chudé“ – jen základní rizika, minimum služeb navíc.

Záleží především na vás, co od tohoto pojištění očekáváte, jaké máte auto, a kolik jste ve výsledku ochotni za danou službu zaplatit.