Kalkulačka: Kolik je za neschopenku při karanténě v roce 2021

Pokud musíte do karantény, kvůli koronaviru COVID, pak můžete mít nárok na zvýšenou nemocenskou. Od března 2021, je nárok na příplatek 370 Kč za den karantény. Nemocenská při karanténě, tak může být až 90% průměrné mzdy. Nárok mají ale jenom zaměstnanci.

Při karanténě (izolaci), máte nárok na standardní neschopenku, jako u jakékoliv jiné nemoci. V případě, že se jedná o karanténu kvůli koronaviru COVID, tak máte nárok i na zvýšenou nemocenskou – příplatek za karanténu ve výši 370 Kč za jeden den.

Během prvních 14 dní, je zaměstnancům vyplácena náhrada mzdy za nemoc. To je 60% z průměrného (hrubého) výdělku. S příplatkem za karanténu, to může být až 90% průměrného výdělku.

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik dostanete během prvních 14 dní za neschopenku, nebo kolik je zvýšená nemocenská, během karantény v roce 2021.

Aktualizace 28. 4. 2021

Prodloužení izolačky (zvýšené nemocenské při karanténě/izolaci), bylo schváleno až do konce června 2021 (do 30. 6. 2021, viz. zákon číslo 182/2021 Sb.). Nárok na příspěvek k náhradě mzdy za nemoc – až 370 Kč za den při karanténě nebo izolaci, tak bude o dva měsíce déle.

Aktualizace 4. 3. 2021

Ve čtvrtek 4. března 2021, byl v Senátu definitivně schválen původní návrh na zvýšení nemocenské při karanténě kvůli koronaviru COVID.

Během 14 denní karantény by tak měl být nárok na příplatek „izolačka“ ve výši 370 Kč za jeden den:

  • po dobu 14 dní karantény nebo izolace, bude nárok na příplatek 370 Kč za jeden den (tj. maximálně na 5180 Kč – celkový součet příplatku a náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele, by neměl překročit 90% průměrného výdělku)
  • nárok bude zpětně od 1. března 2021 (do 30.4.2021)
  • nárok budou mít i zaměstnance na dohodu (pokud jim vzniká účast na nemocenském pojištění)
  • OSVČ za karanténu dostávají kompenzační bonus 500 Kč za den

Kalkulačka: Výpočet nemocenské za karanténu COVID 2021

Během prvních 14 dní na neschopence, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované hodiny. Běžná délka karantény, z důvodu koronaviru COVID, je 10 dní.

Kalkulačka nemocenská při karanténě 2021
Byla nařízena karanténa po 28.2.2021?
Průměrná hrubá hodinová mzda

Počet kalendářních dní v karanténě (*)

Počet zameškaných pracovních hodin (**)

Výpočet

(*) Minimální doba karantény při COVID je 14 dní.

(**) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny (neodpracované hodiny) a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Jak dlouho trvá karanténa při COVID a jak se to počítá?

Pokud se setkáte s někým, kdo měl pozitivní test na COVID (máte s ním „rizikový“ kontakt), pak vás hygiena pošle do karantény. Ta je aktuálně (od 1.3.2021) na dobu 14 dní. Těchto 14 kalendářních dní se počítá od data, kdy je vám proveden test na COVID.

Během karantény můžete být pouze doma. Můžete mít buď neschopenku (vystaví vám ji váš lékař elektronicky – eNeschopenka). Nebo můžete i dále pracovat z domu (pokud to vaše zaměstnání umožňuje).

Pokud po 14 dnech nemáte žádné příznaky nemoci COVID, tak karanténa končí. Něco jiného je izolace. Ta se nařizuje v případě, že máte pozitivní výsledek testu na COVID. O ukončení izolace rozhoduje váš lékař – nejdříve po 14 dnech.

Kdo platí nemocenskou při karanténě kvůli koronaviru 2021?

Vzhledem k tomu, že doba v karanténě je obvykle jen 14 dní, tak mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Nemocenskou od státu (nemocenské dávky), dostáváte případně až od 15 dne na neschopence.

To znamená, že ti kdo jsou nezaměstnaní, nemají nárok na nemocenskou během karantény. Podobně jsou na tom i OSVČ. Těm ale může vznikat nárok na kompenzační bonus – až 500 Kč za den, pokud musí do karantény.

Kolik je za neschopenku při karanténě v roce 2021?

Za běžných podmínek se nemocenská při karanténě v ničem neliší od nemocenské z důvodu nějaké jiné nemoci či úrazu.

Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny jen skutečně neodpracované (zameškané hodiny). Náhrada mzdy je 60%, z průměrného (hrubého) výdělku. Při výpočtu se aplikují redukční hranice.

V době od 1. března 2021 do 30. dubna 2021, je ale při karanténě nárok na příplatek 370 Kč za jeden den – tedy maximálně 5180 Kč. Díky tomu je nemocenská za karanténu zvýšena, až na 90% průměrného výdělku.

Je nárok na neschopenku i ve zkušební době?

Ano, i zaměstnanci ve zkušební době, mají nárok na placenou neschopenku. Účast na nemocenském pojištění (a tím i nárok na placenou neschopenku), vzniká už od prvního dne v novém zaměstnání.

Takže když onemocníte, nebo se vám stane i něco jiného (po začátku první pracovní směny), tak máte nárok na nemocenskou při neschopence.

Platí se za karanténu i po skončení pracovního poměru?

Je sice pravda, že pokud je neschopenka zahájena do 7 dní, od skončení zaměstnání, tak je stále nárok na nemocenské dávky. To se ale netýká náhrady mzdy, kterou dostáváte během prvních 14 dní.

Takže pokud vám skončí pracovní poměr, a vy krátce poté musíte do karantény, tak máte bohužel „smůlu“. Za prvních 14 dní v karanténě nic nedostanete, a budete mít nárok, až na nemocenské dávky od 15 dne (pokud by neschopenka trvala déle, než 2 týdny).

Dostanou za karanténu něco důchodci nebo maminky na mateřské či rodičovské?

Pokud důchodce nepracuje v nějakém zaměstnání, tak nemá nárok na nemocenskou. Podobně jsou na tom i maminky na mateřské nebo rodičovské. Pokud během mateřské či rodičovské nepracují v nějakém zaměstnání, pak jim nevzniká nárok na placenou neschopenku. A to platí i pro karanténu.