Kalkulačka: Kolik je za neschopenku při karanténě v roce 2024

Pokud máte nařízenu karanténu (například kvůli nějaké infekční nemoci), pak je nárok na standardní neschopenku a také na nemocenskou. Prvních 14 dní platí zaměstnavatel, od 15 dne může být nárok na nemocenské dávky.

Při karanténě (izolaci), máte nárok na standardní neschopenku, jako u jakékoliv jiné nemoci. Pouze v době epidemie COVID (která ale již „dávno“ skončila), platily odlišné podmínky (při karanténě byl nárok na zvýšenou nemocenskou, na mimořádný příplatek 370 Kč za jeden den karantény).

V roce 2024, je ale při karanténě nárok pouze na běžné nemocenské dávky (prvních 14 dní platí nemocenskou zaměstnavatel, od 15 dne je nárok na běžné nemocenské dávky od státu).

Během prvních 14 dní, je zaměstnancům vyplácena náhrada mzdy za nemoc. To je 60% z průměrného (hrubého) výdělku. Náhradu mzdy za nemoc platí zaměstnavatel. Jsou zaplaceny pouze neodpracované směny (hodiny).

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik dostanete během prvních 14 dní za neschopenku. Výpočet je stejný, jak pro neschopenku z důvodu karantény, tak i pro neschopenku z jakéhokoliv jiného důvodu (nemoc, úraz, atp.).

Pro výpočet nemocenské od 15 dne, se můžete podívat na kalkulačku pro výpočet nemocenské v roce 2024 (nemocenské dávky od 15 dne).

Kalkulačka: Výpočet nemocenské za karanténu 2024

Během prvních 14 dní na neschopence, dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované hodiny. Pokud by byla karanténa delší, tak může být nárok i na nemocenské dávky (od 15 dne, platí se za všechny kalendářní dny).

Kalkulačka náhrada mzdy 2024
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Kdo platí nemocenskou při karanténě 2024?

Při nařízené karanténě (kvůli podezření na nějakou infekční nemoc, nebo jako byl v nedávné době COVID), je nárok na běžnou neschopenku. V závislosti na délce neschopenky, je nárok na nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc během prvních 14 dní), nebo i na nemocenské dávky (od 15 dne na neschopence, platí stát (ČSSZ)).

Kolik je za neschopenku při karanténě v roce 2024?

Za běžných podmínek se nemocenská při karanténě v ničem neliší od nemocenské z důvodu nějaké jiné nemoci či úrazu (výjimkou byla situace během epidemie koronaviru COVID-19, kdy platily odlišné podmínky – to je ale již minulost).

Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny jen skutečně neodpracované (zameškané hodiny). Náhrada mzdy je 60%, z průměrného (hrubého) výdělku. Při výpočtu se aplikují redukční hranice.

Je nárok na neschopenku i ve zkušební době?

Ano, i zaměstnanci ve zkušební době, mají nárok na placenou neschopenku. Účast na nemocenském pojištění (a tím i nárok na placenou neschopenku), vzniká už od prvního dne v novém zaměstnání.

Takže když onemocníte, nebo se vám stane i něco jiného (po začátku první pracovní směny), tak máte nárok na nemocenskou při neschopence.

Platí se za karanténu i po skončení pracovního poměru?

Je sice pravda, že pokud je neschopenka zahájena do 7 dní, od skončení zaměstnání, tak je stále nárok na nemocenské dávky. To se ale netýká náhrady mzdy, kterou dostáváte během prvních 14 dní.

Takže pokud vám skončí pracovní poměr, a vy krátce poté musíte do karantény, tak máte bohužel „smůlu“. Za prvních 14 dní v karanténě nic nedostanete, a budete mít nárok, až na nemocenské dávky od 15 dne (pokud by neschopenka trvala déle, než 2 týdny).

Dostanou za karanténu něco důchodci nebo maminky na mateřské či rodičovské?

Pokud důchodce nepracuje v nějakém zaměstnání, tak nemá nárok na nemocenskou. Podobně jsou na tom i maminky na mateřské nebo rodičovské. Pokud během mateřské či rodičovské nepracují v nějakém zaměstnání, pak jim nevzniká nárok na placenou neschopenku. A to platí i pro karanténu.