OSVČ a elektronické daňové přiznání 2024 – jaká je pokuta za přiznání na papíře?

Všichni podnikatelé (živnostníci) mají od minulého roku zřízenou datovou schránku. A kvůli tomu musí podávat daňové přiznání přes internet. Kdo se na to vykašle, ten zaplatí pokutu 1000 Kč. A zbytečně na sebe upozorní finanční úřad.

Minulý rok se stát rozhodl, že podnikatelé budou muset komunikovat elektronicky. Ať se jim to líbí nebo ne. A kvůli tomu byla loni všem podnikatelům (kteří ji ještě neměli) zřízena datová schránka.

V názoru na datové schránky se podnikatelé liší. Někteří jsou rádi, protože jim to ušetří spoustu starostí a čekání na poště. Další OSVČ nemohou datovým schránkám přijít na jméno. A proklínají stát, že si takto vynucuje elektronickou komunikaci.

S datovou schránkou je ale spojena povinnost, podávat daňové přiznání elektronicky.

Minulý rok ještě Finanční úřady celkem tolerovaly, pokud živnostník vyřizoval daně „po staru“ na papíře. Letos se už ale budou rozdávat pokuty.

Kdo má povinnost podávat daňové přiznání přes internet?

S datovou schránkou, která je zřízena ze zákona, je spojena i povinnost podávat daňové přiznání elektronickou formou. Aktuálně se tato povinnost týká v podstatě všech podnikatelů (OSVČ, živnostníci).

Datovou schránku mohou mít i „normální“ lidé (nepodnikající fyzické osoby). Jeden člověk může mít í více datových schránek (například jednu datovku pro běžné občany, a druhou jako podnikatel; možností je i více).

Pokud není datová schrána zřízena ze zákona, a běžný „nepodnikatel“ ji má jen dobrovolně, tak ale není povinné, řešit daně přes internet. Tato povinnost se týká jen podnikatelů (resp., může se vztahovat například i na neziskové organizace a další subjekty).

Co to znamená podat daňové přiznání elektronicky?

U klasického „papírového“ daňového přiznání je to asi jasné. Vyplníte několika stránkový formulář (rovnou na papíře, nebo v počítači a vytisknete si ho).

A pak ho odneste na Finanční úřad a předáte na podatelně, nebo do sběrného boxu. Nebo můžete papíry poslat i poštou (faxem to už od roku 2015 nejde).

U elektronického daňového přiznání je to trošku složitější. Nestačí totiž vyplnit jen nějaký PDF formulář, a ten pak na Finanční úřad poslat emailem. To by vám FÚ neuznal.

Elektronické daňové přiznání znamená:

  • podání přes aplikaci EPO (elektronické podání pro finanční správu)
  • nebo je možné použít i online finanční úřad (kde si zřídíte Daňovou informační schránku DIS+)
  • nebo je možné poslat i XML soubor (ve správném formátu) přes datovou schránku

PDF formulář (byť v elektronické podobě) je špatně a i za něj může hrozit pokuta.

Jaká je pokuta za špatně odeslané daňové přiznání?

Pokud se nechcete učit nové věci, a budete i letos zkoušet podávat daňové přiznání stejně, jako to děláte už roky, pak vás to může něco stát.

Pokuta za špatně podané daňové přiznání je poměrně nízká. Hrozí vám, že zaplatíte 1000 Kč (pozor ale na to, že pokud by se FÚ hodně naštval, tak může pokutu zvýšit až na 50 000 Kč + hrozí pak i penále za pozdní podání DP + obecně asi není dobré na sebe FÚ moc upozorňovat, mají i dost jiných možností, jak vám „zpříjemnit“ podnikání).

Finanční Úřad by vás ale měl nejprve vyzvat, abyste svou chybu napravili (aneb „zkuste to ještě jednou a lépe“) a dá vám lhůtu na druhý pokus.

Pokud ani do této doby nezvládnete podat daňové přiznání správně, pak to bude za 1000 Kč.

V ČR jsou aktuálně asi 2 milióny „povinných“ datových schránek.  Do cca 25% z nich se ale za celý rok nikdo nepřihlásil.

Vzhledem k tomu, že u datových schránek platí fikce doručení (po 15 dnech v datové schránce považována za doručenou), to není až tak dobrý nápad.

Termín pro daňové přiznání přes internet je o měsíc později

Výhodou vyřízení daňového přiznání přes internet, je o měsíc pozdější termín.

Pro běžné daňové přiznání (například pro zaměstnance, co mají příjem z nájmu a musí tak podávat daňové přiznání), je letos termín do 2. dubna 2024.

Podnikatelé (OSVČ), kteří mají povinnost podávat daňové přiznání elektronicky, na to mají čas až do začátku května – termín pro elektronické daňové přiznání je do 2. 5. 2024.

S tímto pozdějším termínem pro daňové přiznání souvisí i to, že přehledy pro zdravotní pojišťovnu a sociálku stačí podat až na začátku června (do 3. 6. 2024).

Jak je složité vyřídit daňové přiznání přes internet?

Odevzdat daňové přiznání elektronickou formou, není žádná raketová věda.

Pokud vám dělá daňové přiznání nějaká účetní, tak vám potom stačí opsat jen pár čísel z papírového formuláře, do online formuláře (který vpadá skoro úplně stejně).

Nebo vám vaše účetní dá rovnou XML soubor s daňovým přiznáním, který můžete nahrát do aplikace EPO, nebo v Online finančním úřadu, nebo poměrně jednoduše poslat datovkou.

Ve srovnání s tím, jak je někdy náročné sestavit správně daňové přiznání (nebo jak správně vyplnit přehledy o příjmech), je samotné odeslání přes internet práce na 5 minut.